  • Mfr # BULK-RS-NHS40-698
  • Zoro # G7756951
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-698
Rubber Width
36"
Rubber Length
40 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long