  • Mfr # BULK-RS-NHS50-667
  • Zoro # G7756960
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-667
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
36"
Rubber Length
20 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 510
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long