  • Mfr # BULK-RS-NHS50-201
  • Zoro # G7756863
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-201
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 510
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Compression Set
0.3
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long