  • Mfr # BULK-RS-NHS50-234
  • Zoro # G7793062
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-234
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Durometer
50A
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BC 510
Compression Set
0.3
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long