  • Mfr # BULK-RS-NHS60-239
  • Zoro # G7793464
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
40 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-239
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
40 ft.
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Durometer
60A
Density
1.35 g/cm3
Elongation
3.8
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.3
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long