  • Mfr # BULK-RS-NHS70-233
  • Zoro # G7794060
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-233
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 710
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
70A
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long