  • Mfr # BULK-RS-NHS70-203
  • Zoro # G7793482
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/2"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS70-203
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
70A
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/2" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long