  • Mfr # BULK-RS-NHS70-674
  • Zoro # G7794970
/ea
Key Features
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
20 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-674
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
20 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
70A
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/2" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long