  • Mfr # BULK-RS-NHS70-710
  • Zoro # G7795722
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-710
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Shape
Roll
Durometer
70A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/8" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long