  • Mfr # BULK-RS-NHS40-452
  • Zoro # G7794593
Rubber Thickness
1/4"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-452
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 6" Wide x 12" Long