  • Mfr # BULK-RS-NHS40-655
  • Zoro # G7795129
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-655
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/4" Thick x 18" Wide x 36" Long