  • Mfr # BULK-RS-NHS60-634
  • Zoro # G7797813
Rubber Thickness
1/2"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-634
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 18" Wide x 12" Long