  • Mfr # BULK-RS-NHS60-451
  • Zoro # G7797113
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-451
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 610
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 6" Wide x 12" Long