  • Mfr # BULK-RS-NHS60-633
  • Zoro # G7796535
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-633
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
Standards
ASTM D2000 BC 610
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 18" Wide x 12" Long