  • Mfr # BULK-RS-NHS60-643
  • Zoro # G7797299
Rubber Thickness
3/8"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-643
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 18" Wide x 18" Long