  • Mfr # BULK-RS-NHS70-647
  • Zoro # G7796389
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-647
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Shape
Sheet
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 18" Wide x 36" Long