  • Mfr # BULK-RS-NHS70-449
  • Zoro # G7797585
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-449
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 6" Wide x 12" Long