  • Mfr # BULK-RS-BHS60-855
  • Zoro # G7810370
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-855
Dimensions
Width
36"
Thickness
1/16"
Length
50 ft.
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Roll
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long