  • Mfr # BULK-RS-BHS70-30
  • Zoro # G7819662
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-30
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
30 ft.
Width
36"
Thickness
1/16"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long