  • Mfr # BULK-RS-NHS40-184
  • Zoro # G7809059
Rubber Thickness
3/16"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-184
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
2"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Shape
Strip
Description
High Strength Neoprene Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 40A - 3/16" Thick x 2" Wide x 10ft. Long