  • Mfr # BULK-RS-NHS40-794
  • Zoro # G7814519
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-794
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
High Strength
Material
Neoprene
Color
Black
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60" Long