  • Mfr # BULK-RS-NHS60-154
  • Zoro # G7807771
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-154
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
2"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 610
Compression Set
0.3
Shape
Strip
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 2" Wide x 10ft. Long