  • Mfr # BULK-RS-NHS60-794
  • Zoro # G7823460
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-794
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
5 ft.
Thickness
3/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Material
Neoprene
Color
Black
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Shape
Sheet
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60" Long