  • Mfr # BULK-RS-NHS70-856
  • Zoro # G7819784
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-856
Dimensions
Width
36"
Length
50 ft.
Thickness
3/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
High Strength
Color
Black
Material
Shape
Roll
Smooth
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long