  • Mfr # BULK-RS-E40MIL-7
  • Zoro # G907032040
/ea
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
720"
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40MIL-7
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Density
1.35 g/cm3
Elongation
4
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30° to 250° F
Durometer
40A