  • Mfr # BULK-RS-E40MIL-4
  • Zoro # G007032803
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
720"
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40MIL-4
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Compression Set
0.3
Grade
Military
Shape
Roll
Elongation
4
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Durometer
40A