  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-3
  • Zoro # G807032652
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
600"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-3
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
600"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Elongation
3
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Standards
MIL-R-3065E, ASTM D2000 M4CA610
Tensile Strength
1,800 psi
Tear Strength
20 N/mm
Durometer
60A