  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-4
  • Zoro # G507032372
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
720"
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60MIL-4
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Durometer
60A
Grade
Military
Temperature Range
-30° to 250° F
Shape
Roll
Texture
Smooth
Elongation
3
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Tear Strength
20 N/mm
Standards
MIL-R-3065E, ASTM D2000 M4CA610
Tensile Strength
1,800 psi