  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-6
  • Zoro # G807032461
/ea
See details
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-6
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Elongation
2.5
Temperature Range
-30° to 250° F
Tensile Strength
1,700 psi
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Standards
MIL-R-3065E, ASTM D2000 M4CA710
Density
1.35 g/cm3
Texture
Smooth
Durometer
70A