  • Mfr # BULK-RS-NAT40-239
  • Zoro # G100436331
/ea
Key Features
Thickness
1"
Width
36"
Length
20 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT40-239
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1"
Width
36"
Length
20 ft.
Backing Type
Plain
Tensile Strength
3,000 psi
Density
1.05 g/cm3
Elongation
6
Durometer
40A
Compression Set
0.25
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Temperature Range
-45 Degrees to 200 Degrees F
Description
Natural Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long