  • Mfr # BULK-RS-N40-202
  • Zoro # G7814062
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40-202
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
12"
Thickness
3/8"
Length
10 ft.
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 407
Density
1.50 g/cm3
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long