  • Mfr # BULK-RS-N40-6
  • Zoro # G7814640
/ea
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-6
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
30 ft.
Thickness
3/8"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Neoprene
Color
Smooth
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long