  • Mfr # BULK-RS-N60-201
  • Zoro # G7817879
/ea
Free Shipping & Returns
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60-201
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
12"
Thickness
1/4"
Length
10 ft.
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 607
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Texture
Smooth
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Density
1.50 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long