  • Mfr # BULK-RS-N70-7
  • Zoro # G7814290
/ea
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-7
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
30 ft.
Thickness
1/2"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Material
Neoprene
Color
Black
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/2" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long