  • Mfr # BULK-RS-N40-792
  • Zoro # G7839174
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40-792
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 36" Wide x 60" Long