  • Mfr # BULK-RS-N40-855
  • Zoro # G7811201
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-855
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Length
50 ft.
Width
36"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Color
Neoprene
Density
1.50 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long