  • Mfr # BULK-RS-N50-830
  • Zoro # G7839929
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-830
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
30 ft.
Thickness
3/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Material
Neoprene
Color
Shape
Roll
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long