  • Mfr # BULK-RS-N60-30
  • Zoro # G7832999
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-30
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Thickness
1/16"
Length
30 ft.
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Density
1.50 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long