  • Mfr # BULK-RS-N60-855
  • Zoro # G7839734
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60-855
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
50 ft.
Width
36"
Thickness
1/16"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Color
Black
Density
1.50 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long