  • Mfr # BULK-RS-N70-792
  • Zoro # G7810124
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-792
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
5 ft.
Thickness
1/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Material
Neoprene
Color
Black
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Compression Set
0.33
Shape
Sheet
Density
1.50 g/cm3
Texture
Smooth
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 36" Wide x 60" Long