  • Mfr # BULK-RS-N40-450
  • Zoro # G7839560
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
6"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N40-450
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 6" Wide x 12" Long