  • Mfr # BULK-RS-N50-629
  • Zoro # G7816415
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-629
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 18" Wide x 12" Long