  • Mfr # BULK-RS-N50-645
  • Zoro # G7818299
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-645
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.50 g/cm3
Shape
Sheet
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/4" Thick x 18" Wide x 18" Long