  • Mfr # BULK-RS-N50-223
  • Zoro # G7809914
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N50-223
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Density
1.50 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 6" Wide x 6" Long