  • Mfr # BULK-RS-N70-628
  • Zoro # G7806450
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-628
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Density
1.50 g/cm3
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 18" Wide x 12" Long