  • Mfr # BULK-RS-N70-654
  • Zoro # G7807814
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-654
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/2" Thick x 18" Wide x 36" Long