  • Mfr # BULK-RS-N50-77
  • Zoro # G7823530
Rubber Thickness
1/32"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-77
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
1/4"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Compression Set
0.33
Shape
Strip
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.50 g/cm3
Description
Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 1/4" Wide x 10ft. Long