  • Mfr # BULK-RS-N50-402
  • Zoro # G7840260
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-402
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
1/2"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Density
1.50 g/cm3
Shape
Strip
Compression Set
0.33
Description
Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 1/2" Wide x 10ft. Long