  • Mfr # BULK-RS-N70-62
  • Zoro # G7813609
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N70-62
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
1-1/2"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Shape
Strip
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/16" Thick x 1-1/2" Wide x 10ft. Long