  • Mfr # BULK-RS-N70-79
  • Zoro # G7810553
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-79
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
3/4"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Shape
Strip
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 3/4" Wide x 10ft. Long